Cumartesi , Ocak 5 2019
Ana Sayfa / Balık ve Deniz Ürünleri / Sushi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sushi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sushi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Balıktan yapıldığını unutuyor bazen insanlar. Balığı çok sevenler bile önyargılı davranıyor sushi’ye. Japonya’nın Milli yiyeceğidir sushi. Tüm dünyada tanınır ve sushi servis eden restaurantları vardır. Aslında tüm marifet balığın tazeliği ve doğru balık türünü seçmekten geçer. Her balıktan sushi olmaz. Genelde büyük balıklar tercih edilir. Türkiye’de sushi yapanlar levrek tercih etmekte. Çiğ balık yemenin ayrı bir keyfidi sushi. Yapılış tarzıda çok önemlidir. Sushi nedir ve nasıl yapılır diyorsanız tarifimizi inceleyin.

Sushi için malzemeler:

  • 100 gr Japon pirinci
  • yeteri adet pazı yaprağı
  • 1 çay bardağı pirinç sirkesi
  • 1 adet küp şeklinde doğranmış salatalık
  • İnce dilimlenmiş levrek
  • İnce dilimlenmiş ton balığı
  • İnce dilimlenmiş somon balığı
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker

Sushi nedir ve nasıl yapılır?

Pazıyapraklarını sirkeli su ile yıkayın ve daha sonra su içerisinde kaynatın. Pazı yaprakları haşlandıktan sonra ise soğuk suya tutup bir kenarda süzülmeye bırakıyoruz.

Daha sonra pirinçlerin haşlanmasına geçiyoruz. Ancak pirinçleri haşlarken hafif diri kalmalarına dikkat ediyoruz. Pirinçleri haşlandıktan sonra hafif harmanlayıp soğumaya bırakıyoruz.

Pirinçlerimiz soğuduktan sonra pirinç sirkesi ve yeterli miktardaki şeker ile pirinçleri iyice harmanlıyoruz. Bu aşamadan sonra artık bir tezgaha düzgünce yaydığımız pazı yapraklarının üzerine harmanlanmış pirinci ince bir tabaka olacak şekilde yayıyoruz.

Ton balığı, levrek, somon balığını ve salatalıkları pirinç tabakasının üzerine yayıp pazı yapraklarını küçük rulolar şeklinde sıkıca saralım. Artık teorik olarak sushi hazır.

Tabakları süslemek size kalmıştır. Wasabi sosu alarak yanına ikram edebilirsiniz. Dikkat edin çok acı bir sostur.

Farklı Salata Tarifleri için tıklayınız.

Tarifi Değerlendir

Yıldız

Bu tarifimizi ne kadar beğendiniz? Görüşleriniz ve deneyimlerinizi bizimle ve kullanıcılarla paylaşmanız daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

User Rating: 4.92 ( 6 votes)

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Kalamar Tarifi

Kalamar Tarifi

Kalamar Tarifi Kalamar çok lezzetli bir deniz mahsulüdür. Kendisi mürekkep balığıdır günlük hayatımızda. Fakar pişirilme …

Bir yorum

  1. Çiğ balık işte tütaülenmiş balık. Yapamadkm ben evde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir