Perşembe , Aralık 13 2018
Spor Yapmak Beyni Güçlendirir
Ana Sayfa / Haberler / Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor harekettir, hareket berekettir. Hareketli bir hayatınız yoksa eğer, spor yapmalısınız. Kendi sağlığınız için her gün spor yapmanız gereklidir. Sağlığınıza yapacağınız en büyük yatırım spordur unutmayın.

Koşu, fitness, ağırlık kaldırma, kickbox her ne olursa olsun, yaptığınız spor sağlığınız için hem sizi korur ve güçlü tutar, hem de beyninizin sürekli çalışması gereken yerlerini çalıştırır ve reel hayatta sizi zinde ve zımba gibi bir yapar.

Alzheimer Nedir Neden Olur

 

Spor yapmanın beyne ne gibi faydaları vardır?

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. Ne kadar güzel bir söz değil mi? Herkes bilir bu sözün kime ait olduğunuz. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e aittir. Biz gençlere söylediği muhteşem sözlerden sadece biridir.

Yüksek tempoda antrenman yapmak, hız ve dinlenme aralığından oluşan ve yüzde 80-95 aerobik kapasitede yapılan egzersizler beyni çalıştırır.

Spor yapan sağlıklı bir vücut yeme isteğini yener ve kontrol altına alır. Kilo kontrolü için bire bir özelliktir. bu. Obezite ile mücadele eden bir çok ülke var.

Ayrıca sağlıklı bireyler kötü alışkanlıklardan uzak durur. Vücut istemez çünkü, kullanıyorlarsa eğer bırakmalarına vesile olacaktır spor yapmak, hareket etmek.

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir1

Herkesin yapabileceği spor türleri vardır

Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi aktiviteler aerobik egzersizleri bir çok insan yapabilir. Beyin çalıştıran en etkili spor türleri, insanın kendi ağırlığı ve uzuvlarıyla yaptığı sporlardır. Hızlı yürüme ve ağır tempoda koşu en kolay ve herkesin yapabileceği, tüm kasları ve aynı zaman beynin yön bulma duyularını geliştiren sporlardır.

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir2

Ağırlık kaldırmaya durumunuz müsait ise kaslarınızı hızlı bir şekilde güçlendirecektir. Hem kendi vücut ağırlığınızla hem de kum torbası, elastik bantlar, ağırlık ekipmanları, egzersiz istasyonlarında kaslarınızı kuvvetlendirmek için yaptığınız ağırlık antrenmanları beynimizi çalıştıran bir spordur.

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir4

Yoga yapmak beyni çalıtıran bir etkinliktir

  • Kompleks düşünme, problem çözme, akıl yürütme, birden fazla işle uğraşmadan sorumlu Prefrontal korteksi
  • Dikkat, karmaşık hareketlerin uygulanması ve yönetilmesi, aktivite-hareket ve işler arasında geçişlerin kontrolü
  • hareketin hızının kontrolü, yavaşlama ve baskılama gibi çok önemli fonksiyonlardan sorumlu Bazal ganglionu
  • Beynimizin yan kısmını oluşturan ve çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynayan, ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemelerinde görevi olan Parietal lobu
  • Vücudun denge organı olan ve dikkatin sağlanmasında da etkin olarak çalışan Serebellumu (yani beyinciği). Geniş hipokampus ve bazal ganglion alanına sahip çocukların daha dikkatli olduğu
  • Davranışlarını daha iyi kontrol ettiği, çoklu iş ve fonksiyonları geliştirmede yaşıtlarına oranla daha başarılı ve üstün olduğu günümüz çalışmalarında vurgulanan önemli bulgulardandır.
  • Çocuklarımızı, yalnızca fiziksel olarak değil, zihinsel, bilişsel, duyusal ve davranışsal gelişimini artırmak amacıyla uygun spor dalına yönlendirmek, onlara kazandıracağınız erdemli bir alışkanlık olacaktır.

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Alzheimer Nedir Neden Olur1

Alzheimer Nedir Neden Olur?

Alzheimer Nedir Neden Olur? Alzheimer nedir neden olur? Ne kadar tanıyorsunuz hastalığı? Belirtileri nelerdir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir