Perşembe , Aralık 13 2018
Sabahları Kahve İçmek Zararlı mıdır
Ana Sayfa / Beslenme / Sabahları Kahve İçmek Zararlı mıdır?

Sabahları Kahve İçmek Zararlı mıdır?

Sabahları Kahve İçmek Zararlı mıdır?

“Kahve içmeden ayılamıyorum”,”kahve içmem lazım”, kahvesiz asla yapamam” gibi sizde şikayet ediyorsanız buraya lütfen. Sabahları kahve içmeden ayılamayan insanlardansanız mutlaka yazıyı okuyun.

Sabahları Kahve İçmek Zararlı mıdır2

Hergün Dünya’da milyonlarca kişi kahvesini alarak, yudumlayarak ya da yaparak başlıyor işe ve gününe. Kahve içmek bir sanattır belkide.

Herşeyin kararınca tüketilmesi mottosunu daima savunarak, kahve içmenin yararlı olduğunu her halükarda biliyoruz.

Sabahları karnınız aç ve boş iken kahve içmek, ister kafeinsiz, ister kafeinli olsun bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Sabahları Kahve İçmek Zararlı mıdır1

Aç karnına kahve içmek nelere sebep olabilir?

Mide içerisinde yenilen gıdaları öğütüp sindirmek için hidroklorik asit bulunuyor ancak kahve bu asidin üretimini artırıyor. Boş mide de asit artışını karşılayacak besin olmayınca, zamanla, vücut hidroklorik asit üretimini azaltıyor. Sonuç olarak sindirim yavaşlıyor ve vücutta bulunan, sindirilmemiş besinleri yiyen bakteriler hidrojensülfit üreterek hiç de hoş olmayan gaz oluşumuna neden oluyor.

Gaz, sadece bir başlangıç. Mide asit düzeyindeki yükselme, yanma, hazımsızlık ve bağırsak irritasyonu olasılığının artmasına neden oluyor. Bu uzun bir süre devam ederse reflüye, irritabl bağırsak sendromuna ve ülsere ve gastrite neden olabiliyor.

Beslenme sorunlarına neden olması:

Japon araştırmacıların yaptığı bir çalışmaya göre; kahvenin gastrik boşalma denen olayı kolaylaştırdığını ortaya koymuş. Besin, bağırsaklarda gerektiği kadar kalmadığı zaman vitamin ve mineraller düzgün olarak emilemeyerek beslenme eksikliklerine neden olabildiği görülnüştür.

Kafein, sıvıların vücuttan atılma sürecini hızlandırarak böbreklerin kalsiyum, magnezyum, çinko ve diğer önemli mineralleri emmek için yeterince zaman bulamamasına neden oluyor.

Magnezyum eksikliğinin, anksiyete, depresyon, astım, kan pıhtılaşması, kalp sorunları, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, kronik yorgunluk, kronik ağrı, migren, kısırlık, kemik erimesi, hatta diş çürümesi gibi sorunlara neden olduğu klinik olarak ortaya konmuş.

Sabahları Kahve İçmek Zararlı mıdır4

Kahve içmek depresyona iyi gelir mi?

Sabahuyanır uyanmaz kahve isteyen insanlar, kahvenin yani kafeinin kendilerini uyandırdığını iddia eder. Kafein anksiyete bozukluğunu, stresi ve uykusuzluğu arttırır.

Stres hormonu kortisol, epinefrin ve norepinefrinin düzeyini artırabiliyor. Sakinlik ve mutluluk hisleriyle ilişkilendirilen serotonin nörotransmiterinin üretimini engelliyor.

En popüler antidepresanlar, selektif serotonin geri alım inhibitörleridir ve beyindeki serotonin düzeyini yüksek tutarlar.

Sakin olmak ve düşük stres düzeyleriyle ilgili GABA adlı diğer bir kimyasalın düzeyini bozuyor. B vitaminleri sekresyonunu hızlandırır ve geriye kalanların emilimini bozar.

B vitaminleri, ruh hali regülasyonu, rahatlama ve stres yönetiminde çok önemlidir. Sonuç olarak, sabahları sizi harekete geçirerek bir şeye ihtiyaç duyuyorsanız kahveyi fazla olmamak kaydıyla tüketin.

Sabahları Kahve İçmek Zararlı mıdır5

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Alzheimer Nedir Neden Olur1

Alzheimer Nedir Neden Olur?

Alzheimer Nedir Neden Olur? Alzheimer nedir neden olur? Ne kadar tanıyorsunuz hastalığı? Belirtileri nelerdir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir