Çarşamba , Aralık 12 2018
Ana Sayfa / Kahvaltılık / Muhlama Tarifi

Muhlama Tarifi

Muhlama Tarifi

Kahvaltı kültürü ve farklı lezzetlerimiz ile Dünya’da farklı bir konumdayım. Her bölgemizin değişik ve güzel kahvaltılık tarifleri vardır. Karadeniz Bölgesine ait olan muhlama tarifi enfes bir görüntü ve tat oluşturuyor. Bol peynir ve tereyağını kullnarak uzadıya uzayan sade ve iştah açan bir tadı olan süper bir kahvaltılık tarif.

Muhlama için malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı mısır unu
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 su bardağı su
  • kaliteli ve tam yağlı herhangi bir peynir türü, kolay eriyen tercih edilmeli

Muhlama Tarifi Nasıl Yapılır?

Taze köy tereyağını öncelikle bir kızartma tavasına alın. Mümkünse en kaliteli doğal ve beyaz renkte tereyağı kullanalım, tadını etkileyecektir.

Tereyağı eriyince üstüne mısır unu ekleyip kısık ateşte sürekli karıştırarak kavurmaya başlıyoruz. İrmik biraz kavrulduktan sonra üzerine su ve tuzu ekleyip karıştırın.

Kuymak içerisinde pütür kalmaması için bu aşamada çok iyi bir şekilde karıştırmak gerekiyor. Karıştırdıktan sonra kapağı kapatıp birkaç dakika da bir kontrol ederek pişiriyoruz.

Mısır unu kavrulurken suyunu çektikten sonra puding kıvamına geliyor ve tam da bu kıvamda iken peynirler hazırlanıp kuymak üzerine yayılıyor.

Kuymakta kaşar rendesi kullanabilmekte mümkün olabiliyor. Daha sonra kuymağı kısık ateşte peynirler eriyene kadar karıştırmadan pişiriliyor.

Bu aşamadan sonra ise kuymak ocaktan alınıp hafifçe karıştırılarak servis ediliyor. Karadeniz’e özgü bu lezzet , o yörenin halkı tarafından çok beğenilse de daha önce hiç tatmamış kişiler için oldukça tuhaf bir lezzet olarak görülüyor.

DEĞİŞİK KAHVALTILIK TARİFLER

BÖREK VE MAYASIZ HAMURDAN POĞAÇA TARİFLERİ

Tarifi Değerlendir

Yıldız

Bu tarifimizi ne kadar beğendiniz? Görüşleriniz ve deneyimlerinizi bizimle ve kullanıcılarla paylaşmanız daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

User Rating: 4.83 ( 3 votes)

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi Dünyanın en güzel meyvesidir diyen milyonlarca insan vardır. Tadı hem ekşi hem …

2 yorumlar

  1. Bu tarifin tuzu eksik 🙂 katmayı unutmuşum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir