Ana Sayfa / Kahvaltılık / Kayısı Reçeli Tarifi
Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı Reçeli Tarifi

Kahvaltı etmeyi seviyorsanız zevk sahibisiniz demektir bu. Sabahları zinde uyanıp zengin bir sofra kahvaltısı yapmak sizi tüm gün boyu dinç tutar. Kahvaltı sofralarınızda yumurtayı, reçeli, pekmezi, tereyağını eksik etmeyin. Kendi imkanlarınız doğrultusunda kendi reçelinizi evde yapabilirsiniz. Kayısı reçeli tarifi nasıl yapılır, hangi malzemeler gereklidir?  Tüm ayrıntılar tarifimizde.

Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı reçeli için malzemeler:

  • 1 kilo kayısı taze
  • 1 kilo toz şeker
  • taze sıkılmış limon suyu

Kayısı reçeli tarifi nasıl hazırlanır?

Tüm kayısıları bol suyla yıkayın. Daha sonra ayrım yerine çizik atarak yumuşak bir şekilde çekirdeklerini çıkartın. Temizlenmiş olan kayısıları bir tencerenin dibine dizin. Üzerine toz şeker yaydığımız kayısılarımızı sabaha kadar bekletip tatlanmasını sağlayın.

Sabaha kadar sulanan kayısıları ateşe alıp üstüne göz kararı su ilave edin. Daha sonra kayısılarımızı kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kaynama başlayınca kayısıları bir kenara alıp şerbeti kıvamlı bir hale gelene kadar kaynatmaya devam ediyoruz.

Daha sonra kayısıları tekrar şerbete atıp ezilmeden kaşık ile karıştırıyoruz. Biraz bu şekilde karıştırdıktan sonra üzerine limon suyu eklediğimiz 10 dakika daha kaynattıktan sonra sıcak halde iken kavanozlara dolduruyoruz.

Kavanozları muhafaza etmenin en etkili yolu, gölge bir yerde serin bir şekilde saklamak. Buzdolabınızda yer varsa saklayabilirsiniz. Kahvaltı yapacağınız zaman az miktarda çıkarın ve kalmasın, bittikçe eklersiniz yerine.

KAHVALTILIK TARİFLER

NEFİS ÇORBA TARİFLERİ

TAVUKLU SALATA TARİFLERİ

Tarifi Değerlendir

Yıldız

Bu tarifimizi ne kadar beğendiniz? Görüşleriniz ve deneyimlerinizi bizimle ve kullanıcılarla paylaşmanız daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

User Rating: 5 ( 6 votes)

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi Dünyanın en güzel meyvesidir diyen milyonlarca insan vardır. Tadı hem ekşi hem …

Bir yorum

  1. Memleketlerde hazırlanır eskiler bilir. Kışa hazırlık yapardık yaz ayının meyvelerinden yediğimizi yer kalanı kuruturduk. Kışın sobanın başında çay ile beraber yerdik ya da reçel, hoşaf yapardık. İlaç gibi şifa niyetine yerdik. Tarif güzel bu arada kıvamı tutturmak ateşin sıcaklığı ile alakalı çok açmayın altını.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir