Cuma , Aralık 14 2018
Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir
Ana Sayfa / Beslenme / Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir?

Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir?

Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir?

Yazın en yakıcı sıcağında yemek saati gelince herkesin en çok yemek istediği süper 3’lü menü kesinlikle karpuz-peynir-ekmektir. Karpuzun yüzde 89’u sudan oluştuğu için bağırsaklara ve mideye iyi geldiği bilinmektedir. İçerisinde vitamin ve mineral barındırdığı için kalp sağlığına iyi gelir ve bir çok hastalığa karşı şifa olmaktadır.

EN ÇOK SEVİLEN MEYVELERDEN BİRİ KARPUZ

Sıcakta büyüyen ve bol su isteyen, kabak türü familyasına ait şekerli bir meyvedir karpuz. Aslen Afrika kıtasından gelmiştir. Türkiye’de bir çok bölgede yetişir ve ülkemiz toprakları buna elverişlidir. Sıcak bölgelerde yetiştirilen karpuz, ülkemizde özellikler Diyarbakır’da yetiştirilmektedir. Türkiye, dünya karpuz üretiminde ikinci sırada yer almaktadır. Karpuza kırmızı rengini veren likopen maddesinin aynı zamanda insan sağlığına oldukça faydalı oluşu, karpuzun da faydalı bir meyve kategorisine girmesini sağladı. Karpuz içerisinde barındırdığı %90 oranında su, yüksek miktarda A ve C vitamini ile birçok hastalığın tedavisinde önemli etkendir.

Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir1

KARPUZ PEYNİR VE UNUTULMAZ YAZ YİYECEĞİ

Sıcak yaz günlerinin en büyük nimeti olan karpuz, serinleten ve ferahlatan özelliği ile yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen karpuz içerisinde barındırdığı yüksek oranda su ve vitaminler ile insan sağlığına oldukça faydalıdır.

KARPUZ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Tam bir C vitamini deposu olan karpuza kırmızı rengini veren likopen, kanser hastalığından göz sağlığına, kalp ve damar sağlığına kadar pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Peki karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir2

KARPUZ’UN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

Karpuz, A, C vitamini, potasyum minerali yüksek ve lif içeriği düşük bir meyvedir. Karpuzun 100 gramında 30 kcal kalori bulunmaktadır. Bağırsakları çalıştırır, cilde iyi gelir. Şeker hastalarının çok yememesi tavsiye edilmektedir.

Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir3

PEKİ ÇOK SEVİLEN KARPUZ’UN FAYDALARI NELERMİŞ GÖRELİM

 • İçerisinde bulunan likopen kalp, damar sağlığının korunmasına yardımcı olur
 • Likopen maddesi kemik sağlığının korunmasına etkendir
 • Kan basıncının düzenler
 • Kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılar
 • A vitamini ile cildin nemli kalmasını sağlar
 • Erken yaşlanmayı önler, cilde iyi gelir
 • Kilo vermenize yardımcı olur ve tok tutar
 • Karpuzda sitrülin vardır bu da vücutta yağ birikimi oluşumunu önler ve yağ yakımını hızlandırır
 • Böbreklerin ekseri olarak düzenli çalışmasını sağlar
 • Uyku problemleri ve kas ağrılarına iyi gelir
 • İdrar söktürücüdür ve mesaneye iyi gelir

Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir4

KIRMIZI LEZZET KARPUZ HASTALIKLARA İYİ GELİR Mİ?

Büyük bir bölümü su ile oluştuğu için doğal olarak böbrekleri temizler, astım, kalp ve damar tıkanıklığı, diyabet, kolon kanseri ve kireçlenme gibi hastalıklara iyi gelir.

Tatlı ve sulu karpuz, en önemli antioksidanlarla doludur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Karpuz çekirdeklerindeki Cucurbocitrin maddesi kan basıncını düşürmeye ve düzenlemeye yardımcı olur.

Karpuzun Büyük Faydası Nelerdir5

KARPUZU AŞIRI TÜKETMEMELİYİZ!

Karpuz sağlığa zararlı değildir. Ancak fazla tüketim sonucunda belli başlı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Çocukların aşırı tüketimi sonucunda derilerinde kızarma olabilir. Aşırı karpuz tüketimi hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve bulantı gibi yan etkilere neden olabilir. Kanlarında fazla potasyum olan kişiler tüketimine dikkat etmelidirler, aşırı tüketim potasyum miktarını arttırır ve kas sorunlarına neden olabilir. Tüketirken lütfen dikkatli olalım…

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir Spor harekettir, hareket berekettir. Hareketli bir hayatınız yoksa eğer, spor yapmalısınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir