Cumartesi , Aralık 15 2018
Göz Sağlığını Korumak İçin 10 Etkili Yöntem
Ana Sayfa / Haberler / Göz Sağlığını Korumanın Yöntemleri

Göz Sağlığını Korumanın Yöntemleri

Göz Sağlığını Korumanın Yöntemleri

Gözlerde enfeksiyon, glokom, kırma kusuru, katarakt, sarı nokta hastalığı, pek çok kişinin ortak sorunu olan göz hastalıkları yaşam kalitemizi alt üst etmekle kalmıyor, tedavide geç kalındığında kalıcı görme kaybına bile yol açabiliyorlar. Göz Sağlığını Korumanın Yöntemleri ile aslında alacağımız basit önlemlerle gözlerimizde oluşabilecek ciddi sorunları büyük oranda önleyebilmemiz mümkün. Üstelik bilgisayar başında 20 dakikada bir 20 saniye mola vermek, güneş gözlüklerini yaz kış kullanmak, bazı besinleri sofradan eksik etmemek ve düzenli göz muayenesi olmak gibi son derece basit yöntemlerle.

MAKYAJ MALZEMELERİ VE KULLANIMI

Göz Sağlığını Korumak İçin 10 Etkili Yöntem_1

Makyaj malzemelerinizin tarihlerine dikkat edin Sıvı veya kremsi malzemelerde bakteriler kolayca üreyebiliyor. Bu yüzden göz sağlığınız için 3 aydır kullandığınız sıvı makyaj malzemelerinizi kullanmayın. Göz enfeksiyonuna yakalandıysanız tüm malzemeleri atın. Ayrıca kirpik kenarının iç kısmına eyeliner ile göz kalemi sürmeyin. Çünkü kirpik hattının iç kısmında gözyaşı salgı kanalları mevcut.

HAVUÇ VE DİĞER GIDALARIN TÜKETİMİ

Göz Sağlığını Korumak İçin 10 Etkili Yöntem_2

Bu besinleri sofradan eksik etmeyin Kalp ve kan dolaşımına fayda saylayan besinler göz sağlında da yararlı oluyorlar. Göz sağlığınız için roka, pazı, ıspanak, portakal, tam çavdar ve tam buğday gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler, turunçgiller ve tam tahıllıları düzenli olarak tüketin. Çinkodan zengin fasulye, bezelye, kırmızı et ve kümes hayvanları ışık hasarına karşı gözü koruyor. A vitamini içeren havuç, ıspanak, tatlı patates, marul, pırasa ve maydanoz gibi bitkisel gıdalar ile ton balığı, somon balığı, keçi sütü, inek sütü, yumurta ile ciğer gibi hayvansal gıdalar görme keskinliğini koruyor.

MASABAŞI İŞLERDE EKRANA SAATLERCE BAKMAK

Göz Sağlığını Korumak İçin 10 Etkili Yöntem_3

Bilgisayar başında 20 dakikada bir 20 saniyelik molalar verin Bilgisayar ekranına bakmak gözünüzü bozmaz ama yorgunluk ve kuruluk yapar. Çünkü ekrana bakarken gözümüzü normalde kırptığımızın (10-12 kez/dakika) yarısı kadar kırparız. Göz sağlığınız için 20 dakikada bir 20 saniye süreyle uzağa bakın. Ayrıca ekranınız 50 cm mesafede ve ekranın üst sınırı da göz hizanızın altında olsun. Yansıyan ışık kaynaklarını engellemeyi de ihmal etmeyin.

LENS KULLANIMI VE BAKIMI

Göz Sağlığını Korumak İçin 10 Etkili Yöntem_4

Kontakt lenslerinize iyi bakın Kontakt lens kullanıyorsanız temizliğine çok dikkat edin. Aksi halde göz enfeksiyonu riski artıyor. Lens takma ve çıkarma öncesinde ellerinizi sabunlu suyla yıkayın. Lens kabındaki solüsyonu her gün düzenli değiştirin. Kabınızı 2-3 ayda bir yenileyin.

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir Spor harekettir, hareket berekettir. Hareketli bir hayatınız yoksa eğer, spor yapmalısınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir