Pazartesi , Ocak 7 2019
Ana Sayfa / Mutfakta Bilgiler / Evde Salça Nasıl Yapılır
Evde Salça Nasıl Yapılır

Evde Salça Nasıl Yapılır

Evde Salça Nasıl Yapılır

Hemen hemen tüm yemeklerde, soslarda ve hamur işlerinde kullanılan çok önemli ara elemandır salça. Yapımı zor değildir fakat meşakatlidir. Bir çok domates ile yapılan salça iyi muhafaza edilmelidir. Evde salça nasıl yapılır ne malzemeler gereklidir? Doğal ve fabrika salçası yemek istemeyenler evde kendilerine özel salça tarifleri ile mis gibi salça yapabilirler. Yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız salça, aperatif ve garnitürlere tat vermesi için ya da kahvaltıda çemen olarak kullanılabilen salça evde yapılırsa çok daha doğal ve zararsız oluyor.

Organik domatesler ya da biberler ile yapılan salçanın vücuda birçok faydası bulunuyor üstelik hiç bir katkı maddesi içermeyen bu salçanın uzun süre bozulmadan ve ekşimeden saklanabilmesi mümkün oluyor. Evde salça yapımı biraz zahmetli ve temizliği zor da olsa bugün ailesinin katkısız beslenmesini tercih eden tüm ev hanımları kendi salçalarını kendileri yapıyorlar.

Evde salça tarif için gerekli malzemeler:

  • 10 kilo domates
  • zeytinyağı veya ayçiçek yağı
  • tuz

Evde salça tarifi nasıl hazırlanır?

Domateslerimizi tertemiz yıkayın, ezik, çürük domatesleri kullanmamaya özen gösterin. Domatesler öncelikle gelişi güzel bir şekilde bölünür. Daha sonra bu domatesler isteğe göre bir gün bekletilir ya da bekletilmeden bir süzgeçten el ile geçirilir.

Çekirdekleri ve kabukları domatesin etinden ayrılınca sulu domates püresi bir bez torba yardımıyla iyice süzün. Ancak burada iyice süzülmesine dikkat etmek gerekir çünkü iyice süzülmeyen domates suyunun koyulaşması çok vakit alır. Süzülme tamamlandıktan sonra zeytinyağı ve tuz domates püresine ilave edilir ve kısık ateşte koyu bir kıvama gelinceye kadar kaynatılır.

Bu kaynatma işlemi sırasında etrafa çok sıçrayacağından yerlerin gazete ile kaplanması tavsiye edilir. Salça koyulduktan sonra daha tatlı olması ve aroma kazanması için biraz margarin ve biraz şeker de isteğe göre eklenebilir. Daha sonra salça sıcak ya da soğuk bir şekilde kavanozlara alınarak buz dolabında saklanır.

MUTFAKTA BİLGİLER

GURME

SAĞLIKLI YAŞAM HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Tarifi Değerlendir

Yıldız

Bu tarifimizi ne kadar beğendiniz? Görüşleriniz ve deneyimlerinizi bizimle ve kullanıcılarla paylaşmanız daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

User Rating: 4.9 ( 3 votes)

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Yiyeceklerin Tazeliğini Korumak

Yiyeceklerin Tazeliğini Korumak

Yiyeceklerin Tazeliğini Korumak Yiyeceklerin farklı saklama koşulları vardır. Bunları sağlamazsanız ya bozulurlar ya da çürürler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir