Cumartesi , Ocak 5 2019
Ana Sayfa / Bakliyat yemekleri / En Güzel Pirinç Pilavı Pişirmek
En Güzel Pirinç Pilavı Pişirmek

En Güzel Pirinç Pilavı Pişirmek

En Güzel Pirinç Pilavı Pişirmek

Pirinç pilavını pişirmeyi herkes başarabilir. Birbirine yapışmış lapa pirinçler, dibi tutmuş tava, aşırı tuzlu tat alabilirsiniz. Pirinç iyi seçilmeli, elinizle hissetmelisiniz. Su kireçsiz, tereyağı halis olmalı. Pilavın buharını kağıt ile almalısınız. Dinlenme süresi iyi ayarlanmalı. Güzel tarifi denemeyi ve not almayın ihmal etmeyin.

Pirinç pilavı için malzemeler:

  • 3 bardak baldo pilavlık pirinç
  • 4 kaşık tereyağı
  • 3 bardak ılık su veya ilave et, tavuk suyu
  • tuz

Pirinç pilavı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Pirinçleri baldo alın ve varsa taşlarından arındırın. Soğuk suyun altında yıkayın ve az bir süre suyun içinde bekletin.

Tencereye tereyağını ekleyip kısık ateşte eritin. Pirinçleri iyice sudan geçirip süzdürün. Bu süzülmüş pirinçler kızdırılan yağ içerisine dökülür, tahta bir kaşıkla karıştırılarak on dakika kadar kavrulur.

Pirinçleri iyice orta ateşte kavurun, birbirlerine yapışmayana kadar kavurun. İdeal pirinç pişirme taktiği burada başlıyor.

İçerisine üç bardak sıcak su, varsa et suyu dökülür, tuzu ilave edilir. Hafifçe, pirinçler kırılmayacak şekilde karıştırın ve kapağını kapatın.

Kaynamaya başlayınca altının ateşi kısılır. Suyunu çekince üzerinden pilavıntanelerinden bir iki pirinç alıp ağızda tam pişip pişmediğine bakılır.

Suyu kâfi ve pişmiş ise ateşten alınır, demlenmeye bırakılır. Henüz pirinçler diri ise az sıcak su daha ilave edilir. Suyu çektirilir. Kalan yağ kızartılır, üzerine dökülür.

Pirinçleri hafifçe tahta kaşıkla karıştırın ve ateşini ayarlayıp pişmeye bırakın. Piştikten sonra kapağını açıp, kapak ile tencerenin arasına 2 sayfa gazete kağıdını koyup kapağını kapatın. Tüm buharını ve suyunu çeken pirinçler tane tane olacaktır, afiyet olsun.

Göbek Salata Tarifleri

Pratik Tatlı Tarifleri Nasıl Yapılır?

 

Tarifi Değerlendir

Yıldız

Bu tarifimizi ne kadar beğendiniz? Görüşleriniz ve deneyimlerinizi bizimle ve kullanıcılarla paylaşmanız daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

User Rating: 4.85 ( 11 votes)

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Patatesli Kuzu Fırında Tarifi

Patatesli Kuzu Fırında Tarifi

Kuzu Eti ile Patatesli Fırın Yemeği Lokum gibi kızarmış kuzu eti ve elma dilim patatesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir