Pazartesi , Ocak 7 2019
DUBAİ'Yİ TANIYALIM
Ana Sayfa / Haberler / DUBAİ’Yİ TANIYALIM

DUBAİ’Yİ TANIYALIM

DUBAİ’Yİ TANIYALIM

Makalemizde Dubai’ye gidecekler için kapsamlı bir yazı hazırladık. Kentin tarihinden kuruluşuna, mimarisinden etnik yapısına, iş hayatından gezipgörebileceğiniz yerlere kadar okuyup fikir edinebileceğiniz bilgiler vermeyi hedefledik. Oraya gittiğiniz zaman okuyup elde ettiğiniz bilgiler çok işinize yarayacaktır.

Fazla para kaptırmayacak, otelleri tanıyacak, uçuş biletlerini ayarlayabilecek, konsolosluk ve vize işlemleri hakkında bilgi edineceksiniz.

DUBAİ'Yİ TANIYALIM4

Dubai Arap Yarımadası’ın güneydoğsunda, Basra Körfezi’ndedir. Nüfusu 700 bin. Birleşik Arap Emirliklerinin 7 tanesinden biridir. Aralarında en meşhuru ve en önemlisi Dubai’dir. Çöller üzerine kurulmuş zengin, refah seviyesi yüksek ve bol kaynaklara sahip bir Dünya.

LÜKS ARAÇLARI İLE DUBAİ YOLLARI

Yollarında motor hacmi yüksek lüks araçları, denizlerinde sürekli insan ve araç taşıyan feribotları, yüksek kuleleri, çöl turizmi ile bilinen meşhur develeri ile Dubai Dünya’nın merakla ziyaret ettiği bir yer.

Çölleri en iyi değerlendiren devletlerin başında gelir. Deve ile çölde seyahat ve arazi araçları ile off-road yapmak Dubai’nin simgelerinden olmuştur artık. 7 yıldızlı yelken oteli ise Dubai’nin en bilindik simgesidir.

Dubai Arapların deyimiyle 21.yy. kentidir. Çöle inşa edilen şehirleşmenin sembolü olan bir sürü yüksek kuleler ve gökdelenler vardır. Petrol ve paranın gücünün şehirleşmedeki en büyük kanıtıdır Dubai. Çünkü öncesi ve sonrası fotoğraflarda bildiğiniz gibi kurak ve izbe bir memlekettir Dubai.

Duabi, İstanbul’a hava yolu ile yaklaşık 4 saat uzaklıkta olan bir şehirdir. Ortadoğu’nun en modern şehiridir. Ortadoğunun modern yüzü.

DUBAİ'Yİ TANIYALIM1

Kimilerine göre Arap kültürüne tıpkı Avrupa makyajı yapılarak oluşturulmuş bir kenttir. Kimilerine göreyse Ortadoğu’nun Venedik’idir adeta. Su ile kurak çöllerin buluştuğu nadide kentlerden.

VENEDİK GİBİ SU KANALLARI İLE DUBAİ

Dubai şehircilik anlamında temiz, düzenli ve planlı inşaa edilmiştir. Altyapı modeli Amerika’dan alınmıştır. Yolları ve tabelaları kusursuzdur. Hatta tabelalarda Arapça yazılar olmasın, kendinizi Avrupa’da sanabilirsiniz.

Yollarında Dünya’nın en lüks araçları seyahat ediyor, gittiğiniz zaman buna çok şaşıracaksınız. Gündüz ayrı ve gece ayrı araç kullanırlar Dubaililer. Tıpkı gece ve gündüz kıyafetini değiştirmek gibi.

İlk defa gideceklere bu bilgiler ilginç gelebilir, fakat okumalarında fayda var. Yabancılık çekmeyecek ve gittiğiniz yere aşina olmanızı sağlayacak faydalı bir makale daha sizlerle.

DUBAİ'Yİ TANIYALIM9

1958 yılından ilk defa fışkıran petrolü bulunca değişmeye başlıyor Dubai. 1971 yılında ise, 7 emirlik bir araya geliyor Birleşik Arap Emirlikleri’nin kuruyorlar. Başkenti ise Abudabi’dir. Ticari başkenti Dubai’dir aslında. Dubai Basra Körfezi’nin en önemli kentidir. Dünya’nın en modern kentlerinden birisidir.

MODERN VE ÖRNEK KENT DUBAİ

Bundan yaklaşık 30 yıl kadar evvel Dubai toprakları bildiğiniz çölmüş. Bugünse yemyeşil çimleri ve ağaçları olan modern bir kent. İşin ilginç yanı ise Dubai’ye yılda 2 ya da 3 kere yağmur yağar. Fazla yağış alan bir bölge değildir.

Bu kısıtlı imkanlara rağmen yeşillik alanları çoktur ve buna dikkat ediyorlar. Damlama usulü sulama sistemleri vardır. Bu sayede doğaya sahip çıkılıyor ve yeşili koruyorlar. Dubai’de yeşillikler ile dolu bol oksijen dağıtan ağaçların olduğu parklar mevcuttur. Buralara girmek ücretlidir. Yaklaşık 5-10 dirhem arasıdır.

DUBAİ'Yİ TANIYALIM2

DUBAİ SICAKLARI

Dubai sıcak bir memlekettir doğal olarak. Ekvator’a yakın ve güneş ışınları direk gelir. Burada tek mevsim yaşanmaktadır haliyle. O mevsimde yaz mevsimidir. Yaz mevsimi ise kendi arasında üçe ayrılıyor Dubai’de.

  • SICAK YAZLAR
  • NORMAL YAZLAR
  • SOĞUK YAZLAR

Sıcak yazlarda maximum hava sıcaklığı 48 ile 50 santigrat dereceye kadar ulaşabiliyor bu nemli topraklarda.
Normal yaz dedikleri ise ılıman iklimlerde görülen herkesin dayanabileceği sıcaklıklardır.
Soğuk yaz dedikleri ise 10 ile 15 derece arasında geçen yaz sıcaklıklarıdır. Hava 10 derece olunca, “dondurucu soğuklar başladı” diye haberler yaparlar. İşte tek mevsimin yaşandığı Dubai.

Günlük ve saatlik kiralayabileceğiniz özel tekneleri vardır. Gezip alışveriş yapabileceğiniz çarşıları ve bedestenleri boldur. Tıpkı Kapalıçarşı gibi.

DUBAİ'Yİ TANIYALIM6

DUBAİ VATANDAŞLIĞI NASIL ALINIR?

Burada evlilikler yerel araplara diğer yerel araplar ile yapılıyor yani kendi aralarında evliliğe daha sıcak bakıyorlar. Eğer arap bir kadınla evlenirseniz size şehrin göbeğine yakın lüks inşa edilmiş, bahçeli, otoparklı ve peyzajı yapılmış bir villa hediye ediliyor. Ayrıca evlenen çifte 80 bin dirhem para yardımı yapıldığı bilinmektedir. Bu arada evlenen çiftler işsiz ise onlara iş bulunuyor ve bankalardan kredi çekmekte kolaylık sağlanıyor evli çiftlere.

Dubai’ye gideceklere ufak tavsiyedir. Oranın vatandaşı olursanız şayet yerli bir arap kadınla evlenmeniz faydanıza olacaktır. İşte Dubai’de evlilikler böyle teşvik ediliyor.

DUBAİ VATANDAŞLIĞI İLE İLGİLİ İLGİNÇ KURALLAR NELERDİR?

Dubaili bir kadın vatandaş yabancı uyruklu bir erkek ile evlenirse vatandaşlıktan çıkarılır. Eğer Arap bir erkek yabancı uyruklu bir kadınla evlenirse 5 yıl sonra hala evli kalırlarsa, yabancı uyruklu kadın Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı oluyor resmen.
Yani bu durumda yabancı bir erkek Dubaili bir kadınla evlenirse asla vatandaşlık alamıyor!

DUBAİ'Yİ TANIYALIM7

DUBAİ’DE TATİL GÜNLERİ HANGİ GÜNLERDİR?

Dubai’de perşembe ve cuma günleri resmi tatildir. Dubai çalışm saatleri ilginçtir. Burada haftanın başı cumartesidir. Türkiye’de haftabaşı pazartesidir mesela.

Haftabaşı olan cumatesi günleri resmi dairelerde işbaşı saat: 7.30’da başlıyor mesai Dubai’de ve öğlen 14.30’da bitiyor. Saat iki buçuktan sonra çalışmak yok, herkese tatil artık yani paydos.

Özel şirketlerde ve özel işyerlerinde ise durum daha farklı değildir. Genelde 8.30’da başlar mesai ve saat 20.30’a kadar sürüyor. Ama bu mesai saatleri arasında öğlen 13.00 ve 16.00 arası yemek ve uyku molasıdır özel iş yerlerinde. İşte Dubai’de genelde bu çalışma saatleri tercih edilir.

DUBAİ'Yİ TANIYALIM4

DUBAİ GENEL NÜFUSU

Duabi nüfusunun yüzde 20’sini Araplar oluşturuyor. Geriye kalan ise işgücünü oluşturan ve dış ülkelerden gelen işçilerdir. Ekseriyetle Filipinli, Pakistanlı, Hindistanlı ve Taylandı işçiler barındırır. Dubai’de çalışmak mantıklıdır.

Çünkü çalışanların bir çoğunun ailesi dışarıdadır. Burada çalışıp kazandıkları paraları ailelerine gönderirler. Bir çok işçinin hedefi bol para kazanıp kendi ülkesine dönmektir aslında.

Yabancı işçiler hatrı sayılı bir para kazanırlar Dubai’de. Fakat orta seviye ingilizce bilgisi aranmaktadır çalışan işçilerde. Burada çalışanların bir çoğu aslında ailesini şu sebeple getiremiyor. Dubai’de ev kiraları çok yüksektir. Bir çok işçi bekar evi gibi kalabalık gruplar ile aynı evde kalabiliyor. Sırf kiranın yüksek olmasından binlerce parçalanmış aile ortaya çıkmaktadır.

Ortalama bir şöför 1000 dolar kazanmaktadır Dubai’de. Bu rakam yabancı çalışanlar içindir. Şöför Dubaili ise 5000 bin doların üstüne çıkabiliyor ücretler.

DUBAİ’DE ORTAK DİL İNGİLİZCE

Konuşulan ortak dilin ingilizce olmasının bir nedeni vardır. Çok karışık işçi popülasyonu vardır ve kullanılan diller çok sayıda ve karışıktır. Bu yüzden ingilizce ortak dil seçilmiştir burada.

Dubai vatandaşlarının bir çoğu ingilizceyi bilir ve çok iyi konuşur. Ticarete ve Turizme verdikleri önemi gösteriyor adeta.

DUBAİ'Yİ TANIYALIM10

DUBAİ VATANDAŞLARININ DURUMU

Dubaililer genelde mal ve mülk sahibi kişiler, işeveren veya ülkenin yönetiminde yer alan üst düzey bürokratlardır. Onları garson, temizlikçi, tezgahtar, şöför ve inşaat işçisi olarak görmek neredeyse imkansızdır.

Bütün amme hizmeti ve inşaatlarda yurt dışından gelen işçiler çalışıyor. Dubai’nin halicindeki teknelere ‘Abra’ adı verilir. Yolcu taşımacılığında kullanılıyor genelde. 30 yolcu kapasitesi vardır bu teknelerin. Dubai’ye giderseniz şayet mutlaka kullanacaksınızdır. Tıpkı İstanbul Boğazı’ndan karşıya geçmek gibidir. Ortalama adam başı 2 dolar ödüyorsunuz.

DUBAİ HAVA DURUMU NASILDIR?

Türkiye’den gidecekler yağmura alışıktır. Mevsimi geldi mi yağar veya ani ısı değişikliklerinde yağabilir. Dubai’de ise çok ender şekilde yağmur yağar. Yağmurun yağmasına Dubai’de pek şahit olmazsınız.

Zaten yağan yağmur görürseniz çiseliyor adeta, yılboyu bu durum böyle yani oraya giderseniz yanınızda şemsiye ve yağmurluk gibi kalın giysiler götürmeyin.

DUBAİ’Yİ TANIYALIM

Dubai’de Dünya’nın ilk 7 yıldızlı oteli inşaa edilmiştir. İsmi ‘Burj Al Arab’tır. Manası Arap Burcu’dur. Denizin içerisinde kurulmuş görüntürü yelkeni andıran bu otele Yelken Otelde deniyor. Denize yapay bir ada inşaa edilmiştir insan eliyle. Bu adanın yapımı ise yaklaşık 3 yıl sürmüştür. Otelin yapımı ise, yapay ada oluşturuduktan sonra 2 yıl daha sürmüştür. Toplamda 5 yıl süren inşaat işlemi vardır.

DUBAİ'Yİ TANIYALIM8

Burj al arab denizin üzerinde cam ve çelikten yapısıyla tam bir yelkenli görünümündedir. İçerisi bir çok milletten misafir ve müşteri ile doludur. Lobisiçok büyük ve gösterişlidir doğal olarak. Sonuçta bir Arab memleketindeyiz, gösterişsiz bir şey olamaz.

OTELLERİN AŞIRI LÜKS OLMASI

Zaten otelin girişi muhteşemdir harcamadan kaçınmamışlardır. Bu otelin en küçük odasının metre karesi 170’dir. En büyük odası ise 780 metrekaredir. Zaten burası normal sıradan bir 5 yıldızlı otel değildir. Oda mantığı yoktur aslen, tüm odalar suit dairedir aslında. Daha çok zengin işadamlarına ve devlet büyüklerine hizmet ederler.

7 yıldızlı otelde kalmak öyle kolay ve ucuz değildir zaten. En düşük ücret ise ortalama 1 gece için 5 bin eurodan fazladır.
Bu otelin tüm suit odaları doludur. Yıl boyunca dolulk oranı en yüksek oteldir Dünya’da. Yıl boyu doluluk oranı ise %90’ı buluyor.

Lobisi çift katlı ve heryeri yürüyen merdivenlidir. İçeride daima her türlü enstrümental müzik çalan canlı bir orkestra vardır.

Bu otelin uzunluğu 321 metredir. 56 katlı bu otelin her katında resepsiyon vardır. Üzerinde bir adet helikopter pisti ve manzaları bir restaurantı vardır.

MANZARALI YÜKSEK RESTAURANTLAR

Dubai’ye gittiğiniz zaman eliniz kolunuzu sallayarak bu otelin restaurantına giremezsiniz. Otelin restaurantının adı Müntaha‘dır. Deniz seviyesinden 200 metre yükseliktedir. Otelin lüks ve gösteriği burada da kendini gösteriyor.

Burada yemekler gerçekten de pahalıdır. Nusret’te sınırsız steak yemek gibi bir şeydir herhalde. Önceden dışarıdan yer ayırtmadan buraya giremezsiniz. Gezip görmek bile paralıdır bu oteli. Genelde turistler sırf yüksek diye girer buraya ve manzarayı izler Fotoğraf çeker.

Dünya’nın zenginleri bu otelden ve otelin imkanlarından daima istifade ediyorlar. Para mı? para mesele değildir zengin için. Yeter ki hizmet olsun.

Ayrıca Dünya’nın en meşhur aşçıları bu oteldedir. Dünya Mutfağına büyük önem verirler. Gelen turistlere ve misafirlere en iyi hizmeti vermektedirler.

Kentin en önemli simgesidir demiştik yazımızın başında. Bunu gösteren en büyük kanıt ise araç plakalarına resim olarak bu otelin resmini koyarlar. Aslında bu otel onların yani Dubai’lilerin gurur kaynağıdır. Yani İstanbul’daki tarihi eserler orada yoktur ve bu onlar için bir gurur kaynağıdır. Biz de tarihi eserlerimizin kıymetini bilelim.

GEZİP GÖRELİM DUBAİ’Yİ

Dubai adeta Venedik gibi su kanallarıyla doludur. Arab gondollarıyla seyahat edebilir, gezebilir ve aşk turları yapabilirsiniz.

Denize nazır otelleri boldur. Buralar herkesin gidebilieceği avm’ler, saraylar ve parklarla doludur. Dubai tıpı Antalya gibi otellerle doludur. Bir otelden diğerine yapay su kanallarıyla gidebilirsiniz.

Gösteriş heryerde burada. Hiç bir otelin yapımında paradan kaçınılmamıştır. Su kanallarının sağında villalar vardır. Aileler için minik oteller şeklinde dizayn edilmiştir ve fiyatları pahalıdır. Su kanalının diğer yanlarında ise oteller vardır.

Çöl turizmi gelişmiştir burada. Dubai turizmi çok iyi kullanan ve pazarlayan bir şehirdir. Bunu reklama ve iyi yönetime borçludur.

Çölde atv araçlarıyla, arazi araçlarıyla ve aykırı büyük tekerli araçlar ile spor yapabilirsiniz. Su ve otellerin arasından bir anda çöllere geldik. Uçsuz bucaksız çölleri vardır. Uçsuz bucaksız çöl kumlarında ister özel aracınızla ister kiralık özel araçlar ile safari turları yapabilirsiniz.

Çölde safari yapmaya giden bir çok turist vardır. Yüksek tepelerde özel araçlar ile yapılan adrenalin dolu bir spordur çöl safarisi. Çölde güneş batımına şahit olurken o anı ölümsüzletirmek isteyenler yüksek tepelerden fotoğraf çekebiliyor. Maceraperest bir ruha sahipseniz Dubai’ye giderseniz mutlaka bu turlara katılın.

GEZMEYİ SEVİYORUM DUBAİ

Hayvanlara ilginiz varsa ve seviyorsanız şayet burada bolca deve çiftlikleri görebilirsiniz. Tek hörgüçlü Arab develerini inceleyebilir dilerseniz sütlerini satın alıp tüketebilirsiniz.

Dubai’nin turizme aşırı önem verdiğini öğrendik artık ve çölde gece kampları kuruluyor. Gelen turistlere bu kamplarda çöl hayatına ait kültürü öğreniyorlar ve bu kamplarda Arab yemekleri ikram ediliyor gelen turistlere.

Dubai’den dışarı doğru şehirin dışına çıkıldığı zaman kentleşmiş hayat seyrekleşir ve tıpkı eski zamanlardaki gibi çadırlarda yaşayanlar görünmeye başlar.

Deve yarışları ünlüdür burada. Develer at yarışlarında olduğu gibi pistlerde yarışır. 1.2.3.4 olan develere ödüller verilir. Arab kültüründe deve yarışları çok önemlidir. İnsanlar kazanmak için çok çaba sarfeder. Evet, çölde safariler devam ediyor, yeni doğan develer merhaba diyor uçsuc bucaksız çöllere. Çöl bütün gizemleri ve sırlarıyla gezip görmenizi bekliyor.

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Alzheimer Nedir Neden Olur1

Alzheimer Nedir Neden Olur?

Alzheimer Nedir Neden Olur? Alzheimer nedir neden olur? Ne kadar tanıyorsunuz hastalığı? Belirtileri nelerdir ve …

Bir yorum

  1. Duabi’ye gitmiş biri olarak söylüyorum arablar tam bir pislik. Ben inşaat işçisi olarak gitmiştim 2013’te. Hem gerçekten pisler hem de ruhları ve haklarımızdaki düşünceleri çok pis. Dubai’ye gitmek isterseniz gezmek için tekrar düşünün derim. Etliye sütlüy karışmam tatilimi yapar gelirim diyorsanız gidin. 1 haftalık tatil sanırım yeter herkese. Ayrıca iyi para kazanmıştım Türkiye şartlarına kıyasla. Kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir