Domates Turşusu Yapımı
Ana Sayfa / Türk Mutfağı / Domates Turşusu Yapımı

Domates Turşusu Yapımı

Domates Turşusu Yapımı

Herşeyin turşusu yapılır. Domatesi yeşilken ya da ham olmamışken toplayıp turşusunu kurarlar. Genelde cam kavanozlarda tutulur domates gibi turşular. En sağlıklı turşu tutma şekli cam kullanımındadır. Domates turşusu sevenlere özel domates turşusu yapımını resimli anlatıyoruz.

Domates turşusu için malzemeler:

  • 3 kilogram yeşil ham domates
  • 1 avuç iri nohut
  • 1 adet büyük baş sarımsak
  • 10 adet kereviz yaprağı
  • 3 adet defne yaprağı
  • 2 adet limon
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • tuzlu su

Domates turşusu yapımı ve tarifi nasıl hazırlanır?

İri domatesleri seçtikten sonra, domatesleri yıkayıp temizleyin ve saplarından arındırın. Daha sonra kalın bir çuvaldız iğnesi yardımıyla, domatesleri ince ince delin.

Turşu kavanozuna yerleştirilirken, kabın dibine bir tülbente sarılmış biraz ekmek içi veya ekşi ekmek mayası ile 1 avuç nohutu ekledikten sonra, domateslerin aralarına az miktarda kereviz yaprağı, bir baş dişlere ayrılmış ve soyulmuş sarımsak, 4-5 adet halkalar halinde doğranmış limon dilimi ile iki yemek kaşığı dolusu toz şekeri ilave edelim.

Baskısı yapıldıktan sonra domateslerin üzerleri göz kararı tuzlu su ile kabın ağzına kadar doldurun ve 24 saat dinlendirin gölge serin bir yerde.

Bir gün sonra tuzlu suyu emen delikli domatesler, tuzlu suyu azaltacağı için üzerine ekleme yapmamız gerekecek. Azalan bu tuzlu su tamamlanarak kap ağzına kadar doldurulup kapağı sıkıca kapatın.

Daha sonra oda sıcaklığına sabit gölge bir yerde olmaya bırakın. Tıpkı diğer turşular gibi domateside kokusundan ve görünüşünden olduğunu anlarsınız, afiyetle kalın.

Bakliyat Yemekleri Çeşitleri

Kolay ve Hızlı Tatlı Tarifleri

Tarifi Değerlendir

Yıldız

Bu tarifimizi ne kadar beğendiniz? Görüşleriniz ve deneyimlerinizi bizimle ve kullanıcılarla paylaşmanız daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

User Rating: 4.86 ( 12 votes)

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Patatesli Kuzu Fırında Tarifi

Patatesli Kuzu Fırında Tarifi

Kuzu Eti ile Patatesli Fırın Yemeği Lokum gibi kızarmış kuzu eti ve elma dilim patatesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir