Cumartesi , Ocak 5 2019
Ana Sayfa / Kışlık Yiyecekler / Boza Tarifi Nasıl Yapılır
Boza Tarifi Nasıl Yapılır

Boza Tarifi Nasıl Yapılır

Boza Tarifi Nasıl Yapılır

Boza çok ilginç geleneksel bir tadımızdır. Eskiden akşamları satılırdır satıcıların sırtındaki terazilerde. Mahallelerden geçerken bozaaa diye bağırırlardı. Mayhoş bir tada sahiptir. Türklerin en eski içeceklerindendir ayrıca. Leblebi ile yenildiği zaman gerçekten çok farklı bir tadı var. Vücut için bir çok yararı kanıtlanmııştır. Evlerde yapılabiliyor boza. Bu tarifi kayıt edin bir köşeye, boza tarifi nasıl yapılır hangi malzemeler gereklidir?

Boza için malzemeler:

  • 3 su bardağı irmik
  • 2 su bardağı şeker
  • 15 çay bardağı boza
  • ve su

Boza Tarifi Nasıl Yapılır?

İrmiği büyük ve derin bir tencerede su ile beraber kaynatın. İrmik kaliteli, taze ve darı irmiği olursa bozanın kıvamı ve tadı daha lezzetli olacaktır.

İrmik kaynatıldıktan sonra üzerine yeterli miktarda şeker ilavesi yapılıyor ve şeker iyice eriyene kadar karıştırılıyor. Şeker iyice eridikten sonra ocağın altı kapatılıp bu irmikli şerbet biraz ılıtılıyor.

Şerbet eridikten sonra üzerine 1 buçuk 2 bardak kadar hazır boza ilavesi yapılıyor. Hazır boza, marketlerde satılan hijyenik bozalar olabilir.

Daha sonra tencerenin ağzı kapatılıyor. Bozanın kendine özgü kıvamına ve tadına ulaşabilmesi için hazırlanan karışımın birkaç gün bekletilmesi gerekiyor.

Ancak bu bekleme esnasında arasına ekşiliğin kontrol edilip karışımın arada bir karıştırılarak aromasını kazanmasını sağlamak gerekiyor. 10 gün sonunda boza içilecek kıvama geliyor, afiyet olsun.

Taze kavrulmuş leblebi alarak bardaklarda servis etmeyi unutmayın.

Kahvaltılık tarifler için tıklayınız.

En güzel Ekmek Arası Tarifleri için tıklayınız.

Tarifi Değerlendir

Yıldız

Bu tarifimizi ne kadar beğendiniz? Görüşleriniz ve deneyimlerinizi bizimle ve kullanıcılarla paylaşmanız daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

User Rating: 4.91 ( 8 votes)

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Patatesli Kuzu Fırında Tarifi

Patatesli Kuzu Fırında Tarifi

Kuzu Eti ile Patatesli Fırın Yemeği Lokum gibi kızarmış kuzu eti ve elma dilim patatesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir