Ana Sayfa / Haberler / Bebekler Sarılık Hastalığı
Bebeklerin Uyku Düzeni

Bebekler Sarılık Hastalığı

Bebekler Sarılık Hastalığı

Doğumdan sonra ilk 28 gün süreye yeni doğan derler tıpta. Bu dönemde görülen bebeklerdeki sarılığın çoğu fizyolojik sarılıktır.

Bebeklerin Uyku Düzeni

Genellikle 1-2 hafta içinde tehlike arz etmeden kendiliğinden geçer fakat yine de takip edilmelidir. Fizyolojik sarılık olarak adlandırılan bu sarılık bebeğin dünyaya gelişinin ikinci gününde başlar ve üçüncü, dördüncü gününde en yüksek seviyesine ulaşır.

Fakat bundan sonra düşmesi beklenir. Düşüş gerçekleşmezse doktor müdahalesi gerekebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Sarılık nedir ve neden bebeklerde görülür?

Bebeklerin alyuvarları çok fazladır ki özellikle yeni doğanlarda. Alyuvarların parçalanması sonucunda deriye sarı rengi veren bilirubin adı verilen bir madde ortaya çıkar.

Bu maddeyi doğumdan önce annenin karaciğeri temizler, bebeğin karaciğerinin bu maddeyi temizleyecek kapasiteye ulaşması birkaç gün ya da hafta alabilmektedir.

Karaciğer tarafından atılamayarak kandaki seviyesi yükselen ve deride biriken bilirubin bebekte sarılığa neden olur.

Sarılık belirtisi varsa şayet ilk önce yüz çevresinde belli eder kendini. Kandaki bilirubin seviyesi arttıkça bebeğin göğsüne, karnına, kol ve bacaklarına doğru yayılır. Ciltteki sarılık ışıkta, özellikle de florasan altında daha belirgin olur.

Bebeğin burnuna ya da yüzüne hafifçe dokunulduğunda renk değişikliği fark edilebilir. Bebeğin yüzünde sarılık fark edildiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna ya da doktora başvurarak sarılık testi yani kandaki bilirubin seviyesine baktırılmalıdır.

Bebeklerin Uyku Düzeni

Çoğu zaman tehlikeli olmayan, kendiliğinden geçen yenidoğan sarılığı nadiren ciddi problemlere de yol açabilmektedir. Bilirubin seviyesinin çok yükselmesi durumunda beyin hasarına neden olabilmektedir.

►Limon ile kimyasal olmadan temizlik nasıl yapılır?

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir Spor harekettir, hareket berekettir. Hareketli bir hayatınız yoksa eğer, spor yapmalısınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir