Pazartesi , Ocak 7 2019
B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır
Ana Sayfa / Beslenme / B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

İnsan hayatında önemli rol üstlenen vitamin ve mineraller vardır. Bunlar kendi aralarında sınıflandırılmıştır. B vitamini hangi besinlerde vardır? B vitaminin özellikleri nelerdir?

B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır4

B Vitamini Kaça Ayrılır?

B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri genel olarak B grubu vitaminler olarak adlandırılır

B Vitaminlerinin Görevi Nedir Vücutta?

Bağışıklık sisteminin ve beyin fonksiyonlarının düzgün biçimde işleyebilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyacı vardır. Merkezi sinir sistemini koruyan, kırmızı kan hücrelerini artıran B grubu vitaminlerdir.

B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır5

B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

B1 vitamini hangi besinlerde bulunur:

Ay çekirdeği, fındık, ceviz, tuzlu fıstık, badem, şam fıstığı, sarımsak, kestane, buğday, bira mayası, yürek, fasulye, susam, bira mayası, maydanoz, bezelye, nohut, mercimek, enginar, kereviz ve karnabaharda bulunur.

B2 vitamini hangi besinlerde bulunur:

Kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak, domates, mantar, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiler, böbrek, bira, ekmek mayası, muz ve ıspanakta bulunur.

B3 vitamini hangi besinlerde bulunur:

Somon balığı, ton balığı, sığır ve kuzu eti, hindi, tavuk, kuşkonmaz, buğday ve tüm kanatlı hayvanlarda bulunur.

B5 vitamini hangi besinlerde bulunur:

Yumurta, kuruyemişer, balık, tavuk, dana eti, karaciğer, peynir, fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar, avocado, mısır, patates, bezelye ve karnabaharda bulunur.

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur:

Balık, ay çekirdeği, fındık, şam fıstığı, pirinç ve buğday kepeği, sarımsak, ciğer ve susamda bulunur.

B10 vitamini hangi besinlerde bulunur:

Yumurtanın sarısı, haşlanmış patates, fındık, fıstık, bira mayası ve süt ürünlerinde bulunur.

B11 vitamini hangi besinlerde bulunur:

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal ve muz özellikle B11 vitaminin bulunduğu besinlerdir.

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur:

Yoğurt, süt, kefir, kırmızı et, sakatat, tavuk, karides, soya sütü bolca b12 vitamini içerir.

B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır1

B Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

İşten, okuldan, geziden veya herhangi bir yerden gelirkenki sürekli yorgunluk hali B vitamini eksikliğinden oluşur. B6 ve B12 eksikliği anemiye, yani kansızlığa sebep olur ve bu da size halsiz düşürür.

Bu iki vitamin yemeklerden alınarak saç, tırnak ve cilt sağlığınızı geliştirmek amacıyla enerjiye çevrildiğinden dolayı vücut için çok önemlidir.

Vejetaryenler ve hamile olan veya bebek sahibi olmayı planlayan kadınlarda B6, B12 ve folik asit eksikliği daha fazla görülür.

B6 ve B12 vitaminleri, vücudunuza oksiyen taşıyan kırmızı kan hücrelerine de şekil verir . B6, vücuttaki serotonin ve dopamin hormonlarını, hücrelerin büyümesini ve bağışıklık sistemini düzenler. Bunun yanı sıra diyabet açısından oldukça önemli olan glikozun parçalanmasını sağlar.

Çoğu insan aslında yeteri kadar B6 ve B12 alsa da özellikle kadınlar ve yaşlılar B6 vitamini eksikliği risk grubundadır. Çünkü yaşlandıkça vitamin emilimi zorlaşır.

B Vitamini Hangi Besinlerde Vardır2

B Vitaminini Hangi Besinlerden Almalıyız?

Büyük bir avokadonun içinde günlük almanız gereken folik asit miktarının yarısı, B6 vitaminin çeyreği, pantotenik asidin yarısı bulunur.

Avakado pahalı bilinen fakat herkesin alabileceği çok yararlı bir meyvedir, salatalarda tercih edilmelidir.

Diğer bir omega zenginimiz ise balıktır. Balıklarda kendi aralarında ayrılır vitamin bolluğuna göre. Somon balığı  omega-3’ün yanı sıra, B12, B6, niyasin ve biyotin açısından da oldukça zengindir. İçinde bulunan omega-3 beyin ve kalp sağlığınız için önem taşır.

Eğer somonu çok sevmeyen biriyseniz sardalye, ton balığı veya uskumru da deneyebilirsiniz. Sade ve az yağlı yoğurt Bütün süt ürünleri gibi yoğurt da B vitamin açısından oldukça zengindir. Bir kase sad eve az yağlı yoğurt günlük almanız gereken asit miktarını %31 ripoflavin, %23 B12 vitamini ve %14 pantotenik asit olacak şekilde karşılar.

Yoğurt yemek kemiklere ve kaslara iyi gelir, güçlendirir. İçerisinde bolca kalsiyum bulunduğu için her yaşta tüketilmelidir. Mideyi rahatlatır, hazmı kolaylaştırır, dışkılamayı rahatlatır.

Tavuk Antioksidan deposu olmanın yanı sıra tavuk, özellikle pişmiş göğüs eti, niyasin ve B6 vitamini bakımından oldukça zengindir.

Ayrica içinde az miktarda da olsa ripoflavin ve B12 de bulunur. Yumurta Göz sağlığı ve cilt elastikliği için oldukça önemli olan yumurta, Omega-3 açısından oldukça zengindir. Ayrıca içinde B6 ve B12 vitamini, ripoflavin, folik asit, ve biyotin de bulunur.

Ayçekirdeği ve ayçiçek yağı B vitamin açısından oldukça zengin olan ayçekirdeği ve ayçiçek yağı, vejeteryanlar için iyi bir seçim olabilir. Lif bakımından zengin olmanın yanı sıra içinde ayrıca E vitamin, magnezyum, çinko ve bakır da bulunur.

Nohut da veganlar için bir başka öneri olabilir. İçinde bol miktarda B6 ve folik asit bulunur. Bunların yanı sıra B6 bakımından zengin olan veganlar için uygun besinler arasında kahvaltılık gevrekler, muz, patates ve bulgur sayılabilir.

Pancarın yanı sıra yaprağı da B vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca içinde bulunan nitrat da kan basınıcını düzenlenmesini sağlar.

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Alzheimer Nedir Neden Olur1

Alzheimer Nedir Neden Olur?

Alzheimer Nedir Neden Olur? Alzheimer nedir neden olur? Ne kadar tanıyorsunuz hastalığı? Belirtileri nelerdir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir