Pazartesi , Ocak 7 2019
Ana Sayfa / Kahvaltılık / Ayva Reçeli Tarifi
Ayva Reçeli Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi

Kışın geldiğini kanıtlayan en güzel nefis mis kokulu meyvedir ayva. Eskiden evlerimizdeki kuzinelerde yakarak eve güzel koku vermesini sağlardık, sobanın üerinde közleyip ayın yanına meze ederdik. En lezzetlisi ise, kışın yapılan kahvaltılarda boy gösteren şahane ayva reçeli tarifidir. Çekirdeğinin kendine has yapışkanlığ, reçele ayrı bir hava katar. Çocuklar ayva reçeline bayılır.

Ayva reçeli için malzemeler:

  • 1 kilogram taze iri ayva
  • 1 kilogram toz şeker
  • 1 çay kaşığı sıkılmış limonun suyu
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Ayva reçeli asıl yapılır?

Tereyağı reçele doygunluk ve parlaklık verecektir. Zararsız bir hiledir. Göze hoş gelir, reçeli daima cazibeli ve çekici görünmesini sağlar.

Ayvaları iyice temizleyin, mumsu yüzeylerini arındırın. Bol su ile yıkayıp çekirdeklerini ayırın. Daha sonra ayvaları küp doğrayıp, toz şekerle karıştırın.

1 gece dinlendirip, ertesi gün pişmeye bırakın. Pişme sırasında üzerinde oluşan köpüğü tahta kaşıkla alın. Şerbeti koyulaşmaya başlayınca, limon suyu ilave edin ve 5 dakika daha kaynatın.

Tereyağı ve antep fıstığı ekleyip ocaktan alın, cam kavanozlarda muhafa edin ve serin yerlerde saklayın, afiyet olsun sağlıcakla kalın.

Kayısı reçeli tarifi

Çilek reçeli tarifi

Kahvaltılık Tarifleri buradan okuyabilirsiniz

Tarifi Değerlendir

Yıldız

Bu tarifimizi ne kadar beğendiniz? Görüşleriniz ve deneyimlerinizi bizimle ve kullanıcılarla paylaşmanız daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

User Rating: 4.83 ( 7 votes)

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı Reçeli Tarifi En güzel mevsimin en güzel meyvelerinden kayısının faydaları oldukça fazladır. Çiğ yemesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir