Perşembe , Aralık 13 2018
Alzheimer Nedir Neden Olur1
Ana Sayfa / Haberler / Alzheimer Nedir Neden Olur?

Alzheimer Nedir Neden Olur?

Alzheimer Nedir Neden Olur?

Alzheimer nedir neden olur? Ne kadar tanıyorsunuz hastalığı? Belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır? Alzheimer hastalığının yaşı var mıdır? Tüm bunların yanıtlarını yazımızda.

Alzheimer Nedir Neden Olur

Alzheimer nedir? Genetik olarak geçer mi?

İnsanlar arasında bu hastalık bunaklık olarak bilinir. Bu hastalığa yakalan yaşlı sayısı da çoktur Türkiye’de. Bu hastalık hafızayı kötü etkiler. Hatta en çok hafızayı etkiler ki bu da kas hafızasını, yemeyi, içmeyi ve hatta uyku düzenini dahi bozabilir.

Hafızayı etkilmesi son geçirdiği yakın zamanı hatırlayamama durumu oluşturur. Anlık hafızakayıpları gibi değildir. Hiç hatırlamazlar. Anlık hafıza kaybı başka bir şeydir. Filmi bile vardır Memento diye.

Zaman ve mekan kavramındaki dğeişiklik ile unutmak hastanın yaşam kalitesini düşürdüğü gibi bazı tehlikelerede yol açabilir. Demans latince bir kelimedir, unutmak ile aynı anlamdadır. Mens’ten türemiştir.

Alzheimer Nedir Neden Olur2

Alzheimer hastalığı hastayı nasıl etkiler?

Alzheimer’lı hastanın kişisel bozukluğu olduğu bilinir. Uyku düzensizliği, yanlış ve ani hareketler, stres ve depresyon hali bu hastalığın en etkileyici zararlarıdır.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, uyku uyumayı bile unutturan bir hastalık alzheimer. Uyku düzensizliği ise tüm vücudu etkiler, organların çalışma prensiplerini aksatır.

Eğer çevrenizde veya ailenizde Alzheimer’lı hasta var ise şayet; düzenli uyku uyumalarına ve gündüz uyumamamlarına dikkat etmelisiniz.

Kişi depresyona sürükleniyorsa bir an önce sağlık kuruluşuna veya doktorunuza başvurmalısınız. Hasta kişiye sürekli sakin bir dille yi niyetli olduğunuzu hatırlatmakta fayda var.

Güveni kaybederlerse size inanmazlar. Sizi hatırlamaları biraz zaman alabilir bu süreçte. Alzheimer hastaları geceleri altlarına kaçırabilirler. Bu hiç olmamış gibi davranın, bunun sebebi tamamen zaman ve mekan kavramından uzak oluşlarıdır.

Alzheimer Nedir Neden Olur3

Alzheimer neden olur?

Alzheimer hastaları genelde yaşlı insanlardır. Fakat yaşlılık en etkili neden değildir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin yüzde 5’i 40-50 yaş aralığındaki insanlardan oluşur.

Ayrıca ABD’de ölümlerin bir çoğu bu hastalıklardan meydana gelir. Alzheimer hastalığıyla ilgili ilerleyen yaş, aile öyküsü ve genetik yatkınlık gibi değiştirilemeyen etkenler vardır.

Bu hastalık, 65 yaşından sonra daha sık görülür ve her 5 yılda bir oran artar. 85 yaşından sonra neredeyse yüzde 50 sıklığa ulaşır.

Diğer bir risk faktörü, ailede bir veya birden fazla Alzheimer hastasının olmasıdır. Bugün Alzheimer hastalığının genler ve diğer risk faktörleri arasındaki karmaşık etkileşimler sonucunda olduğuna inanılmaktadır. Kafa travmaları ile Alzheimer hastalığı arasında paralellik bulunmuştur.

Ayrıca kalp sağlığının da Alzheimer hastalığı ile yakın ilgisi vardır. Kalbin pompaladığı kanın yüzde 35’i beyin tarafından kullanılır. Kalp ve damar sağlığını etkileyen yüksek tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol seviyeleri de önemli etkenlerdir.

Hakkında neyesek

Damak tadıma hitap eden yiyecekleri özenle seçerim. Her yerde yemeklerin tadına bakarım. Yemeği yaşamsal bir olgu dışında hobi olarakta seviyorum.

Bunlarıda beğenirsiniz

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir

Spor Yapmak Beyni Güçlendirir Spor harekettir, hareket berekettir. Hareketli bir hayatınız yoksa eğer, spor yapmalısınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir